II Wyścig w Kolarstwie Szosowym „Klasyk Podkarpacki” o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego za nami!

Specyficzny czas dla nas organizatorów ale przede wszystkim uczestników. Brak startów z pewnością zmniejsza naszą mobilizację do odbywania treningów ale jak widać było po zawodnikach, większość nie próżnowała podczas domowej izolacji.

Na starcie stanęło 150 zawodników, choć zainteresowanie imprezą było dwu, jak nie trzykrotnie większe. To oczywiście cieszy lecz ograniczenie liczby uczestników i związane z tym odmowy startów nie były dla nas przyjemne. Dlatego mamy nadzieję, że sytuacja związana z epidemią jest w fazie wygaszenia i z biegiem czasu inni organizatorzy nie będą mieli tego dyskomfortu z koniecznością wprowadzania limitów.

W tym roku przygotowaliśmy nieco krótszą trasę – 72 km, lecz ilość podjazdów z sumą przewyższeń 1.250 m dało się odczuć. Do tego temperatura ok. 30 st. nie pomagała, lecz z pewnością była korzystniejsza niż prognozowany deszcz.

„Jeśli będę organizował sobie wesele to w terminie Klasyka, macie szczęście z pogodą” – można było usłyszeć na mecie zawodów.

Punktualnie o godzinie 12:30, gospodarz zawodów – Wójt Gminy Lubenia, Pan Adam Skoczylas dał sygnał do startu. Kolarze ruszyli w malownicze tereny Województwa Podkarpackiego, pokonując trasę obejmującą 3 Powiaty – rzeszowski, brzozowski i strzyżowski oraz 6 Gmin: Lubenia, Błażowa, Nozdrzec, Brzozów, Domaradz i Niebylec.

Start ostry poprzedził dwu kilometrowy start honorowy, po którym kolarze ruszyli do rywalizacji. Przed pierwszym podjazdem na czoło wysuną się Kamil Kaczmarski z Rzeszowa.

Ucieczka nie trwała długo a następnie przed zjazdem kolejny „skok” lokalnego kolarza – Krzysztofa Szalachy.

Bez ochoty ucieczki, zawodnicy peletonu płaski odcinek w Błażowej pokonali wspólnie. Przed drugim podjazdem, który w tym roku rozpoczynał się z centrum Błażowej mieliśmy kolejny, pojedynczy atak który zakończył się w połowie podjazdu. W tym roku nasz pomysł zmiany podjazdów w Kąkolówce spełnił zamierzony efekt aby nie dzielić stawki od pierwszych kilometrów.

Do 30 km trasy uformowała się ok. 20 osobowa grupa, która z czasem zmalała do 12 zawodników na popularnych serpentynach w Izdebkach. Na całej trasie sporo widzów, dla których przejazd kolarzy był jedną z niewielu atrakcji w tym roku.

Na 54 km trasy zlokalizowany był punkt bufetowy, gdzie obsługa zawodów podawała m.in. przygotowane bidony z izotonikiem. Tam na samotny atak zdecydował się Michał Glanz (Warszawa), który jak się okazało dowiózł przewagę do samej mety.

 

Po drodze kolarze mieli do pokonania niekomfortowy odcinek dziurawej drogi, który mógł z pewnością namieszać w końcowym rezultacie.

 

Nieszczęśliwie, właśnie tam zakończył swoją rywalizację Patrycjusz Urbanek z Wisły, który walczył o czołową lokatę.

 

Ostatnie 2 km wyścigu, to podjazd w Gminie Lubenia ze śr. nachyleniem 6%.

Na metę jako pierwszy wjechał Michał Glanz z Warszawy (Świat Rowerów Team) z czasem 2:02.38

Na miejscu drugim – Brachaczek Amadeusz z Kończyc Górnych (Vestis-Rokosz Team) z czasem 2:03.43

Na miejscu trzecim – Szymbara Mateusz (Rzeszowska Akademia Kolarska) z czasem 2:04.28

Na uwagę zasługuje również świetna dyspozycja zwyciężczyni wśród kobiet – Agaty Wawrzaszek, która wyprzedzając 80 panów, przekroczyła linię mety z czasem 2:20.51!

Ponad to uczestnicy rywalizowali w różnych kategoriach, m.in.: wiekowych oraz w Klasyfikacji wśród mieszkańców Województwa Podkarpackiego – „Mistrz Podkarpacia” i Klasyfikacji Drużynowej gdzie najlepszym Teamem zostali zwodnicy NSB Sport Team Rzeszów.

Równo o godzinie 16:00 rozpoczęła się dekoracja zwycięzców na placu przy Urzędzie Gminy w Lubeni. Atrakcyjne nagrody, ufundowane przez naszych Partnerów, zrekompensowały cały trud i wysiłek zawodników podczas wyścigu.

Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji wydarzenia. Naszym Partnerom Głównym:

Województwo Podkarpackie, Gmina Lubenia

oraz:

Dakar Toyota Rzeszów, Gomar Rzeszów Agencja Celna, Bikeshop Rzeszów, Raso Wear, Lary Zębatka, Karamba bikes, Namedsport.

Przede wszystkim moc podziękowań dla osób zabezpieczających trasę, dzięki którym wyścig w opinii wielu uczestników był jednym z najlepiej zabezpieczonych. Do tego przyczynili się głównie Ochotnicy Straż Pożarnych w Gminach Lubenia, Błażowa, Nozdrzec, Domaradz i Niebylec a było ich w sumie 150 osób na trasie! Całość zabezpieczenia koordynowana przez Komendę Wojewódzką Policji przy współpracy z Komendami Powiatowymi – Komenda Miejska Policji w Rzeszowie, Komenda Powiatowa w Brzozowie oraz Komenda Powiatowa w Strzyżowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w pomoc organizacyjną wyścigu! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większym gronie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.